Νίκη από... κόρνερ για τον ΠΑΟΚ επί του Απόλλωνα Σμύρνης

Δίχως να εντυπωσιάσει με την απόδοσή του, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 2-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης στην Τούμπα για την 6η αγωνιστική της Super League.

Ο Πέλκας έδωσε τις δύο ασίστ με εκτελέσεις κόρνερ. Ο Μαουρίσιο άνοιξε το σκορ στο 16΄ με ωραίο σουτ στην κίνηση που πέρασε κάτω από τα πόδια του Βαρέλα, ενώ το 2-0 σημειώθηκε με αυτογκόλ στο 89΄, μετά από κεφαλιά του Κρέσπο που χτύπησε στο κεφάλι του Γκαρός με την μπάλα να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα.
Ο Δικέφαλος του Βορρά δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα για να διατηρήσει το απόλυτο σερί νικών κάνοντας το "6 στα 6" απέναντι στον ουραγό της βαθμολογίας, που παρέμεινε χωρίς βαθμό έπειτα από έξι παιχνίδια στο πρωτάθλημα.
Η ομάδα του Λουτσέσκου βέβαια δεν ανέβασε στροφές και δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση συνολικά στην αναμέτρηση, παίρνοντας όμως άλλους τρεις βαθμούς που την διατηρούν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, φτάνοντας τους 16.
Ο αγώνας
Άνοιξε το σκορ νωρίς ο ΠΑΟΚ
Ο Απόλλων Σμύρνης πήγε να αιφνιδιάσει στην Τούμπα έχοντας την πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει σουτ του Τριάδη που μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή από αριστερά. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με γκολ του Μαουρίσιο στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Πέλκας εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά με πάσα προς τον Βραζιλιάνο που έκανε το σουτ στην κίνηση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.
Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, δίχως όμως να ανεβάσει στροφές και χωρίς να δημιουργεί φάσεις. Το υπόλοιπο του πρώτου μέρους δεν είχε καλές στιγμές και το 1-0 παρέμεινε μέχρι τη λήξη του 45λέπτου.
Στο ξεκίνημα του β΄ μέρους ο ΠΑΟΚ απείλησε για πρώτη φορά με τον Ζαμπά που μπήκε στην περιοχή από δεξιά και σούταρε άστοχα. Ο αγώνας είχε το ίδιο τέμπο με το πρώτο ημίχρονο, δίχως καλό ρυθμό και φάσεις, με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή της μπάλας. Στο 67΄ είχε σπουδαία ευκαιρία ο Απόλλωνας, με τον Μάντζιο να μην πιάνει καλά την κεφαλιά από κοντά στέλνοντας την μπάλα άουτ, όταν βρέθηκε ολομόναχος στην περιοχή μετά από σέντρα του Κονέ.
Στο 68΄ πέρασε στο ματς ως αλλαγή ο Σικαμπάλα, επιστρέφοντας στην Τούμπα ως αντίπαλος μετά από 12,5 χρόνια από όταν φόρεσε τη φανέλα του ΠΑΟΚ για τελευταία φορά. Μάλιστα, χειροκροτήθηκε από τους φίλους του Δικεφάλου.
Όσο κυλούσαν τα λεπτά και παρέμενε το 1-0, ο Απόλλων διατηρούσε ελπίδες για ισοφάριση και προσπαθούσε να ψάξει κάποια φάση για το γκολ. Κάποιες διαιτητικές αποφάσεις εκνεύρισαν τον κόσμο και ο αγώνας δεν έβρισκε ρυθμό, όπως και ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να καθαρίσει τη νίκη με δεύτερο γκολ. Στο 86΄ μετά από σέντρα του Σικαμπάλα, ο Μάντζιος πήρε την κεφαλιά στην περιοχή και ο Πασχαλάκης μπλόκαρε την μπάλα.
Καθάρισε στο φινάλε ο ΠΑΟΚ
Στο 89΄ ο ΠΑΟΚ πέτυχε δεύτερο γκολ σφραγίζοντας τη νίκη. Ο Πέλκας εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Κρέσπο πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να βρίσκει στο κεφάλι του Γκαρός και να καταλήγει στα δίχτυα του Χουάντερσον για το 2-0. Το τέρμα χρεώθηκε ως αυτογκόλ του παίκτη του Απόλλωνα και το 2-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα καθώς δεν άλλαξε κάτι στις καθυστερήσεις.
Συνθέσεις:
ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κάνιας, Μαουρίσιο, Ζαμπά (72’ Καρέλης), Πέλκας, Μπίσεσβαρ (87’ Λημνιός), Πρίγιοβιτς (80’ Ακπομ).
Απόλλων Σμύρνης (Γ. Ματζουράκης): Χουάντερσον, Ναδάλες (68’ Σικαμπάλα), Τζανετόπουλος, Βαφέας, Στάθης, Κονέ, Κοντοές, Ντ’ Ούρσο, Τριάδης (86’ Γκαρός), Μάντζιος, Μπεντινέλι (58’ Γκίνο).